حسابداری سفارشات خارجی

 

شروع عملیات خرید خارجی به منظور خريد کالا از خارج کشور خريدار از طريق مکاتبه با فروشنده خارجي و يا مراجعه به نماينده آن در داخل کشور مذاکرات لازم را به عمل مي آورد ، ودر صورت

توافق ، فروشنده پيش فاکتور (پروفرما)به خريدار ارسال مي کند که در پيش فاکتور ، تاريخ تحويل، تعداد ، قيمت ، نحوه پرداخت ، بارگيري و محل تحويل کالاي خريداري شده قيد شده است.
براي گشايش اعتبار اسنادي مراحل زير را بايد طي کرد:

متقاضي (وارد کنننده کالا) با در دست داشتن پيش فاکتو ر(پروفرما) براي واريز وديعه ثبت سفارش به بانک مراجعه مي نمايد و بانک در صورت مجاز بودن ورود کالا وديعه ثبت سفارش کالا را بر اساس تعرفه کالا که توسط وزارت بازرگاني تعيين شده است به ميزان ۱۰ الي ۱۰۰ درصد بهاي پروفرما به نرخ شناور دريافت مي کند و سند وديعه را ممهور به مهر بانک مي نمايد.بايد توجه داشت بهاي پروفرما بر اساس ارزش  C.I.F  مورد محاسبه قرار مي گيرد ودر غير اين صورت اگر بهاي پروفرما بر اساس ارزش F.O.B   باشد ، ۲۰% به آن اضافه نموده و رقم جديد را مبناي محاسبه قرار مي دهندو اگر بهاي پروفرما بر اساس ارزش C&F باشد وارد کننده ملزم به بيمه کالا بوده و با ارائه بيمه نامه ، حق بيمه مذکور بر اساس نرخ شناور به دلار تبديل خواهد شد.نکته :البته این را هم باید بدانید چون که ما در زمان تحریم هستیم و هیچگونه بازرگانی خارجی به طور اعتباری (یوزانس)برای ما امکان ندارد و همه بازرگانی خارجی به طور نقد(cash) انجام می گیرد.نکته :ممکن است همه پیش فاکتور یا پروفرما ما تبدیل به فاکتور یا اینویس(in voice) نگردد پس ما به خاطر اینکه راحتتر بتونیم بهای تمام شده سفارشات خودمونو در بیاوریم مبلغ پرداختی خودمونو با هر اینویس مطابقت بدهیم.

ثبت در سیستم حسابداری:

دارایی های جاری/سفارشات/ارزش قلم کالا  ××                       

          بستانکاران ارزی/شرکت خارجی ××

بستانکاران ارزی/ شرکت خارجی ××                         

       موجودی نقد و بانک /وجه نقد ××

در ثبت سیستم حسابداری یادمان باشد که مبلغ پرداختی به شرکت خارجی باید طبق فاکتور صرافی معتبر و به قیمت توافقی (اگر جزو کالاها به ارز مبادله ای نیست) باشد.نحوه تبدیل سفارشات به موجودی کالا(چه موقع مخاطرات از خریدار به فروشند انتقال می یابد)نکته :  معمولا در زماني که خريدار،از فروشنده پيش فاکتور دريافت مي کند نحوه تحويل کالا هم مشخص مي شود که شامل :

■ (CIF((cost, insurance and freight : هزينه کالا وحمل و بيمه تا بندر مقصد(کرايه و بيمه به عهره فروشنده مي باشد)

■ CPT هزينه کالا وحمل تامکان مشخص

■ (CIP  (carriage and insurance paid toهزينه کالا و حمل و بيمه تا مکان مشخص

■ C&F هزينه کالا و کرايه حمل تا بندر مقصد(بيممه به عهده خريدار مي باشد)

■ EXW:  ex worksتحويل، در محل توليد(درب کارخانه)

■ (FOB (free on board: تحويل کالا در عرشه کشتي در مبدا(کرايه حمل و بيمه به عهده خريدار مي باشد)

■ (FAS (free alongside ship: تحويل کالا در کنار کشتي

■ FCA تحويل کالا در مکان مشخص در مبدا

■ CFR هزينه کالا و حمل تا بندر مقصد

■ delivered at frontier) DAF) تحويل کالا در مرز تعيين شده در مقصد

■ DES تحويل کالا روي عرشه کشتي در مقصد

■ DEQ تحويل کالا در کنار کشتي در مقصد

■ DDU تحويل کالا در مکان مشخص در مقصد بدون پرداخت حقوق و عوارض گمرکي

■ (DDP (delivered duty paid تحويل کالا در مکان مشخص در مقصد با پرداخت حقوق و عوارض گمرکي

طی این قراردادها با ارسال کالا از مبدا (فروشنده) به گمرگ و با ورود کالا به گمرک برای ترخیص کالا گمرک طبق ضوابط پروانه سبز گمرکی برای ما صادر می کند که طبق آن ارزش قلم کالا به دلار و نرخ ارز مرجع محاسبه و برای آن تعرفه گمرکی طبق مقررات برای هر کالا مشخص است محاسبه و ارزش افزوده آن محاسبه می گردد .

در زمان ورود کالا به گمرک برای ترخیص و اینکه کارشناسی قیمت کالا در گمرک انجام بشه ما باید پیش فاکتور (پروفرما) فاکتور که طبق کانتینر وارد گمرک شده و پکینگ لیست رو به کارشناس تحویل بدهیم.
در پیش فاکتور (pro-forma invoice) کل ثبت سفارش با اقلام شرح کالا،تعداد،قیمت هر واحد و قیمت کل هر کالا و در آخر جمع کل ثبت سفارش به تفکیک درآن آمده است.
در فاکتور (invoice) فقط به اندازه کالای ارسال شده می باشد که در آن شرح کالا،تعداد،قیمت هر واحد و قیمت کل هر کالا و در آخر جمع کل به اندازه کالای ارسالی به تفکیک در آن آمده است.
در پکینگ لیست (packing list) که فقط به وزن و حجم (مثل پک یا نگله) کالای ارسالی طبق فاکتور را ارائه می نماید.

ثبت حسابداری برگ سبز گمرکی:

دارایی های جاری/سفارشات/حقوق و عوارض گمرکی  ××

دارایی های جاری/سفارشات/کرایه حمل تا گمرک       ××

دارایی های جاری/سفارشات/بیمه کالا تا گمرک         ××

دارایی های جاری/سابر ح دریافتنی/ارزش افزوده خرید ××                                               

 بستانکاران /گمرک … ××

بستانکاران /گمرک … ××               

   موجودی نقد و بانک /وجه نقد ××

فقط یادمون باشد نرخ ارز در پروانه گمرکی نرخ ارز مرجع است اما نرخ واقعی ما نرخ ارز توافقی است.بعد از پرداخت حقوق و عوارض گمرکی برای ترخیص هزینه های دیگه ای مثل حق توقف ،فیش راه،فیش استاندارد،حق ترخیصیه و … وجود دارد که طبق ثبت های بالا آنها را ثبت می کنیم.

دارایی های جاری/سفارشات/حق توقف ××

دارایی های جاری/سفارشات/فیش راه  ××

دارایی های جاری/سفارشات/انبارداری ××                                           

موجودی نقد و بانک /وجه نقد ××

بعد از پرداخت کلیه هزینه های مربوط به سفارش ،مبلغ کل سفارش را به اینویس تسهیم می کنیم.به عنوان مثال ما ۲ نوع کالا وارد کردیم که کالا نوع اول ۱۰ عدد وقیمت هر واحد ۱۰ دلار و کالای نوع دوم ۵ عدد به قیمت واحد هر عدد ۳۰ دلار برای تسهیم در قدم اول قیمت کل هر یک از اقلام را بر قیمت کل اینویس تقسیم می کنیم.برای مثال مبلغ کل سفارش ۸۰۰ هزار تومان باشد.

۱۰۰=۱۰×۱۰۱۵۰=۳۰×۵
۱۰۰/۲۵۰=۴۰%
۱۵۰/۲۵۰=۶۰%

پس طبق مثال قیمت کالای نوع اول به ریال ۴۰ درصد ۸۰۰۰۰۰ تومان و کالای نوع دوم به ریال ۶۰ در صد ۸۰۰۰۰۰تومان می باشد.پس برای تبدیل سفارشات به موجودی سفارشات را به ریز بستانکار می کنیم و موجودی کالا را بدهکار می کنیم تا حساب سفارشات ما صفر گردد.

درباره تراز سامانه

سیستم‌های تراز توسط کارشناسان ما در نزدیک به 30 دانشگاه کشور و برگزاری کلاس‌ها و سمینارهای دانشگاهی در حوزه‌ی کارآفرینی، مدیریت، حسابداری و آشنایی با فناوری‌های جدید توسط مدیران ‌ارشد تراز سامانه در راستای همین هدف است.

حقوق مصرف کننده

بحث رعایت اخلاقیات در فرایندهای تولیدی به بررسی میزان رعایت ابعاد و مسائل اخلاقی در سیستم‌های تولیدی می‌پردازد. به عبارت دیگر، در سیستم‌های تولیدی، علاوه بر توجه به بهبود بهره وری، عملکرد آنها در زمینه رعایت اخلاقیات نیز از موضوعات با اهمیت می‌باشد.