انبارچیست؟ انباردارکیست؟ روش اصولی انبارگردانی

تاریخ آغاز 1400/08/09 - 14:40:21
روش اصولی انبارگردانی

در دنیای امروز انبار و خدمات انبارداری نقش غیر قابل انکاری

در سازمان ها و صنایع مختلف ایفا می نماید. نیاز سهولت دسترسی به بخشهای مختلف کالاها و خدمات و سازماندهی نمودن سیستم های نگهداری کالاها، ایجاد بخشی به نام انبار را ضروری نموده است.

تعریف انبار
انبار ساختمان یا محوطه ای است که از یک چیدمان منظم بهمراه تجهیزات انبار داری تشکیل شده است و برای نگهداری انواع کالاهای بازرگانی، صنعتی و... مورد استفاده قرار میگرد.

انواع انبار
انبارها را از جهات گوناگون می‌توان دسته بندی کرد که عبارتند از:

– نوع ساختمان.

– نحوه انجام عملیات.

– چگونگی و ماهیت عمل.

– نوع کالائی که در آن نگهداری می‌شود.

انبارها را از لحاظ ساختمان به ۳ گروه تقسیم می‌کنند:

انبار پوشیده: بعضی از اجناس به علت حساسیت و مواد خاصی که در ساختمان‌شان به کار رفته باید در انباری که همه اطراف آن بسته و دارای سقف است، نگهداری شوند.
انبار سرپوشیده:نوعی انبار که سقف دارد ولی چهارطرف آن باز و فاقد حفاظ جانبی است اقلام یا اجناسی که در مقابل نور مستقیم آفتاب و برف و باران خاصیت خود را از دست می‌دهند، در این انبارها نگهداری می‌شوند.
انبار باز: این انبار به صورت محوطه است و معمولاً اجناسی که در مقابل نور آفتاب و برف و باران خاصیت اولیه خود را از دست نمی‌دهند با رعایت اصول انبارداری در آن نگهداری می‌شوند.
در واقع صنعتگران، وارد کنندگان و صادر کنندگان کالاها، عمده فروشان و گمرک از استفاده کنندگان  انبارها می‌باشند.

انبارها معمولاً در شهرها، شهرک‌های صنعتی و کارخانجات ساخته می‌شوند ولی ممکن است جهت سهولت در دریافت و صدور کالا، در کنار راه‌های اصلی،فرودگاه ها یا بنادر ساخته شوند

تا کالاها مستقیماً به انبار وارد یا از آن خارج گردد.

انبارها از لحاظ کاربری نیز ممکن است انواع گوناگونی داشته باشند مثل:

انبارهای کالای خطرناک مثل کالاهای آتش زا یا پرتوزا
انبار یا مخزن کالاهای گران‌قیمت
تقسیم انبار از دیگر جهات: - یکپارچگی (متمرکز و غیر متمرکز) - نوع کالا - خاصیت کالا - کاربرد - دوران ساخت و بهره‌برداری

 

هدف استفاده از انبار چیست؟
دریافت کالا
جابه جایی کالا
نگهداری
تحویل کالا 
یک سیستم انبار منظم و برنامه ریزی شده از لحاظ بهره وری در زمان و هزینه می تواند کمک شایان توجهی به مجموعه ها جهت ساماندهی امور داشته باشد.

ارزش ریالی موجودی‌ های انبار در صنایع مختلف متفاوت است و عوامل مختلفی در میزان نگهداری موجودی انبار واحدهای صنعتی – تجاری مؤثرند مثل:

روش تولید
دوره تولید
میزان به‌کارگیری ماشین ‌آلات
نوع محصول ساخته‌ شده
بازار مصرف
نوع مواد اولیه موردنیاز
نوسانات ارزی و قیمت در بازارهای جهانی
وضعیت واحد صنعتی در كل صنعت كشور و جهان
 سیستم ‌های تداركاتی و سفارش ‌های واحدهای تولیدی.
 

اما انبار به دلایل متفاوتی برای مؤسسات و مراكز تجاری و صنعتی از اهمیت خاصی برخوردار می‌باشد كه اهم آن‌ها عبارت‌اند از:

1. ارزش بالای سرمایه در گردش شركت كه به‌ صورت كالا در انبار نگهداری می ‌شود. (گاهی تا۶۰ درصد سرمایه در گردش)
2. ارتباط مداوم بخش انبار با بخش‌ هایی نظیر تولید یا تعمیر و نگهداری و وقفه در تولید به علت نرسیدن نیازمندی‌ ها.
3. ارتباط نزدیک با بخش برنامه ‌ریزی مواد باید به نحوی باشد كه ضربه‌ های حاصله در اثر كمبود محصول یا مواد را خنثی كند و حكم ضربه ‌گیر را در زمان داشته باشد .

کد انبار یا شناسه انبار چیست؟
 انبار ها برای همکاری با شرکتهای واردات و صادرات بایستی کد یا شناسه انبار داشته باشند. این شناسه به شفاف سازی اطلاعات کمک زیادی خواهد کرد.شما برای دریافت شناسه بایستی به سامانه جامع انبارها مراجعه کرده و اطلاعات خود را ثبت کنید.

 مدیریت انبار توسط انباردار
مدیریت انبار وظایف و مسئولیتهای بسیاری دارد که می‌باید همه آن‌ها را در زمان‌ها و مراحل مختلف عملیات انبار به انجام رساند. همه این امور برای کارایی کل سازمان و تحقق اهداف آن بسیار مهم هستند. وظایف و مسئولیت‌های انبار در بندهای زیر از جنبه‌های گوناگون مورد بحث قرار گرفته‌اند. اقتصاد: یکی از وظایف اساسی انبار آن است که تضمین کند همه عملیات محدوده سیستم انبار حتی‌الامکان با صرفه و به صورت مؤثر انجام گیرد. موضوع حفظ سطوح اقتصادی موجودی اقلام انبار نیز بخشی از انی مسئولیت به‌شمار می‌رود. وظیفه ضمانت حداقل هزینه‌ها از سوی واحد انبار باید برای همه اعضاء آن روشن باشد.

کنترل موجودی: از جمله مسئولیت‌های واحد انبار، تضمین حفظ جریان کنترل موجودی است. مدیر انبار باید تضمین کند همه اهداف اساسی کنترل موجودی تحقق یابند. واحد انبار می‌باید اطلاعات تولید، فروش و توزیع مورد نیاز حفظ سیستم کنترل موجودی را تجزیه و تحلیل نماید. ثبت موجودی اقلام بازار: یکی دیگر از مسئولیت‌های انبار آن است که تضمین کند سوابق همه اقلام موجود در انبار، چه در محل‌های داخل و چه در انبارگاه‌ها یا مخازن اصلی خارج از سازمان بطور کامل و به هنگام حفظ شوند. این سوابق باید بتوانند همه اطلاعات لازم برای کنترل و حفظ سطوح مقرر شده موجودی اقلام انبار از جمله اطلاعات مربوط به سطوح موجودی، سطوح سفارش، کد اقلام، توصیه‌های تدارک‌کنندگان و غیره را فراهم نمایند.

انبارگردانی و بازرسی: مدیر انبار در مورد سازماندهی، سرپرستی و تطبیق نتایج همه انبارگردانی‌هایی که بوسیله سازمان صورت می‌گیرد مسئول است. به علاوه وی برای تنظیم اوراق شمارش، تشخیص کارکنان، بررسی نتایج، رسیدگی به اختلافات انبارگردانی‌ها و تهیه ارقام نهایی موجودی‌ها برای درج در حساب‌های پایانی سازمان، مورد احتیاج می‌باشد.

انبار کردن: یکی از وظایف اساسی انبار تخلیه و انبار کردن همه کالاهای ارسالی به انبار است. انبار کردن درست مواد با توجه به نیاز بعضی از اقلام به شرایط نگهداری ویژه مانند محیط نگهداری خشک و غیره نیاز به تعیین درست محل استقرار آن‌ها بر طبق دستورالعمل‌های تدارک‌کنندگان و کارکنان با تجربه و برخوردار از دانش کافی دارد. از جمله وظایف انبار آن است که تضمین کند کالاها از ناحیه بد انبار شدن آسیب نبینند و خراب نشوند.

شناسایی و محل‌یابی اقلام انبار: یکی از مسئولیت‌های مدیریت انبار تنظیم و حفظ به هنگام سیستم کدگذاری اقلام انبار است تا به کمک آن شناسایی و محل‌یابی مؤثر همه کالاها و ملزومات موجود در محدوده عملیات انبار میسر گردد. به علاوه واحد انبار می‌باید تضمین کند در موقع عدم امکان دسترسی به کالاهای مورد نیاز، برای آن‌ها (در صورت امکان) کالاهای جایگزین مناسب توصیه شود. صدور و ارسال: یکی از وظایف انبار بازرسی و بررسی اقلامی است که برای انبار ارسال می‌شوند. این بازرسی و بررسی مواردی چون مقدار، نوع، کیفیت، آسیب‌دیدگی و کسری اقلام ارسالی را شامل می‌گردد. در بسیاری از حالت‌ها تدارک‌کنندگان مسئولیت کالاهای آسیب‌دیده را اگر در مدت معینی بعد از زمان ارسال گزارش نشوند قبول نمی‌کنند. اطلاعات مربوط به نتایج این نوع بازرسی و بررسی‌ها الزاماً باید به خرید گزارش شوند.

بازرسی: یکی از وظایف انبار بازرسی و بررسی اقلامی است که برای انبار ارسال می‌شوند. این بازرسی و بررسی مواردی چون مقدار، نوع، کیفیت، آسیب‌دیدگی و کسری اقلام ارسالی را شامل می‌گردد. در بسیاری از حالت‌ها تدارک‌کنندگان مسئولیت کالاهای آسیب‌دیده را اگر در مدت معینی بعد از زمان ارسال گزارش نشوند قبول نمی‌کنند. اطلاعات مربوط به نتایج این نوع بازرسی و بررسی‌ها الزاماً باید به خرید گزارش شوند.

حفاظت از انبار: یکی ازوظایف انبار آن است که تضمین کند ساختمان‌ها و محوطه‌های انبار کردن اقلام موجود در محدوده واحد انبار در تمامی اوقات حفاظت شوند. بخش حفاظتی شغل مدیر انبار نه فقط سرقب بلکه آسیب‌دیدگی، آتش‌سوزی و حیف و میل را نیز دربر می‌گیرد. این وظیفه تضمین همچنین محکم بودن درها، پنجره‌ها و حصارکشی‌های محوطه‌های انبار کردن را نیز شامل می‌شود.

جابجا کردن مواد: یکی از وظایف اساسی هر انبار، جابجا کردن سریع و ایمن همه مواد است. حرکت دادن کالاها از انبار به کارخانه و مخزن یا از کارخانه به مخزن یک وظیفه بسیار مهم مدیر انبار و کارمندان او به‌شمار می‌رود.

دریافت ذخایر: وظایف انباردار دریافت و جابجا کردن همه اقلام تحویل شده به انبار، بررسی مدارک (فرم‌های ارسال، داخل بسته‌بندی و غیره) و مطلع نمودن خرید و مدیریت انبار از همه کالاهای دریافتی است.

انبار دار کیست؟ و چه وظایفی دارد؟
انباردار علاوه بر کنترل ورود و خروج کالاها در طول روز، بایستی به مسائل دیگر نیز توجه داشته باشد. یکی از این مسائل مدیریت فضای انبار می باشد. یک کالا ممکن است ماه‌ها در در انبار نگهداری شود. بنابراین نباید هیچ صدمه‌ای به آن وارد شود. بعضی کالاها نظیر وسایل پزشکی، داروها و موادغذایی و … نیاز به شرایط خاصی برای نگهداری دارند. به این نکته توجه داشته باشید که انبارها، بایستی متناسب با نیاز هر سازمان طراحی شوند.

همان طور که در بالا اشاره کردیم هر کالا بایستی در شرایط و دمای خاصی نگهداری شود. مثلا بعضی کالاها نیاز به سیستم سرمایشی و یا سیستم گرمایشی دارند. بنابراین انباردار، با توجه به کالایی که وارد انبار می شود باید مکان مناسبی را برای نگهداری آن انتخاب نماید.
انباردار بایستی به کارهای اداری تسلط کامل داشته باشد. هنگامی که کالایی وارد انبار می شود، باید صحت کالا و سلامت آن را بررسی کند. کالا را در نرم افزار انبارداری ثبت کرده و رسید را به راننده تحویل دهد. همچنین زمانی که کالایی قرار است از انبار خارج شود، پس از بررسی های لازم، بسته بندی شده و به راننده تحویل داده می شود

 

فرآیندهای اصلی در انبار
این فرایندها مجموعه عملیاتی را دربردارند که در کلیه انبارها انجام می‌شوند.

پذیرش کالا:صاحبان کالا یا شرکت‌های حمل و نقل متقاضی استفاده از خدمات انبارداری با توجه به قوانین، مجوزهای لازم برای ورود کالا به انبار را ارائه می‌کنند. این مجوزها ممکن است شامل درخواست تحویل کالا به انبار و مدارک مربوط به کالا (نظیر اظهارنامه، مانیفست، پته گمرکی، مجوزهای گمرک) باشد. معمولاً با ورود کالا به پشت درب انبار بایستی کنترل‌های نگهبانی و امنیتی انجام پذیرد سپس کالا وارد محوطه پذیرش شود. در محوطه پذیرش مسئولین انبار کالاها را از لحاظ شکلی و تعداد با اطلاعات اظهار شده کنترل می‌نمایند و در صورت مغایرت صورت جلسه تنظیم می‌شود. با توجه به نوع و وضعیت کالا و امکانات انبار، در این قسمت کالاها دسته‌بندی می‌شوند و به انبار متناسب ارسال می‌شوند.
جاگذاری و جابجایی کالا:پس از ورود کالا به انبار لازم است تا براساس استانداردهای موجود در خصوص نحوه ذخیره‌سازی کالا، مکان مناسبی برای هر کالا در نظر گرفته و کالا در محل مورد نظر جاگذاری شود. محل نگهداری دقیق کالا در داخل انبار باید در اسناد کاغذی یا سامانهٔ مدیریت انبار ثبت شود. پس از تکمیل فرایند تحویل، صاحب کالا یا نمایندهٔ قانونی وی که ممکن است شرکت حمل‌ونقل باشد رسید یا قبض انبار را دریافت می‌کند. صاحب کالا از کالای تحویل شده به انبارهای عمومی می‌تواند به‌عنوان وثیقه یا تضمین برای دریافت اعتبار یا وام از بانک‌ها و مؤسسه مالی و اعتباری استفاه نماید.
در این‌صورت انبارهای عمومی رسمی که اساسنامه آن‌ها بر اساس تصویب‌نامه قانونی انبارهای عمومی مصوب ۱۳۴۰ به تأیید هیئت نظارت بر انبارهای عمومی رسیده باشد، امکان صدور برگه وثیقه برای صاحب کالا را خواهند داشت.
انتخاب و گردآوری کالا برای خروج:در صورت درخواست صاحب کالا برای خروج کالا از انبار، پس از انجام تشریفات خروج کالا، عملیات گردآوری کالا از سطح انبار و حمل آن به نقطهٔ تحویل انجام می‌شود. در انبارهای عمومی رسمی، کالایی که برای آن برگه وثیقه صادر شده باشد و هنوز در وثیقه بانک یا مؤسسه دیگری باشد اجازه خروج ازانبار را نخواهد داشت.
بسته‌بندی و تحویل کالا:پس از صدور مجوز خروج کالا، با دریافت اطلاعات مربوط به تحویل کالا و وسیلهٔ نقلیه، منابع لازم برای انجام بارگیری کالا تخصیص داده می‌شود و در صورتیکه صاحب کالا درخواست بسته‌بندی داشته باشد، کالاهای مورد نظر بسته‌بندی و بارگیری می‌شوند. درصورت نیاز بایستی فهرست اقلام بارگیری شده و مشخصات آن‌ها در قالب مستندات خاصی (مانیفست، فاکتور، بارنامه و…) تهیه و ارائه شود.
نرم افزارهای مدیریت انبار
نرم افزارهای بسیار زیادی در بازار موجود می باشد که در ضمینه انبار و فرآیندهای آن فعالیت میکنند، اما چه نرم افزاری میتوانید کلیه فرآیندها، دستورالعمل ها و قوانین انبار را با توجه به انواع انبار و انبارداری پوشش دهد؟

این که ما کمی نگرش و بررسی نماییم چه نرم افزاری را انتخاب کنیم تا در فرآیند انبار و انبارداری به مسئله نخوریم و بتوانیم بخش اعظم دارایی های خود را کنترل کنیم نکته ای حائزاهمیت است

پارامترهای متناسب برای انتخاب یک نرم افزار مناسب برای انبار چیست؟
پوشش دهی کلیه فرآیندهای تعیین و تایید شده توسط مدیریت
سهولت و کارایی برای انباردارانی که از علم کمتری نسبت به اصول انبار و انبارداری دارند
خطا گیری و اعلام هشدار به کاربران و انبارداران
عدم محدودیت در تعداد رکوردهای ثبت شده
امکان پیاده سازی در تمامی سیستم های انبارداری
قرائت کالا با استفاده از بارکد تعیین شده
امکان ایجاد بارکد
تعیین محل های استقرار کالا به جهت شناسایی و دست یابی سریع تر انبارداران( کاملاً علمی و بدون نیاز به تجربه)
قیمت بسیار مناسب نسبت به امکانات ارائه شده
قابلیت دسترسی دادن تا جزئی ترین حالات ممکن
تمامی 10 مورد + موارد بسیاری را شما میتوانید در نرم افزار انبارداری ترازسامانه بیابید

ویژگی های نرم افزار انبار ترازسامانه
شماری از این ویژگی ها و امکانات

عدم محدودیت در تعداد کاربران
عدم محدودیت در تعداد کلاینت
عدم محدودیت در تعداد واحدهای فرعی
تعیین روش قیمت گذاری به صورت گروه کالاهای تعیین شده و حتی یک کالا از یک گروه
تعیین کلیه مراحل و فرآیندهای انبارداری به ساده ترین روش ممکن
کنترل موجودی هر انبار
کنترل موجودی کاردکس کالا
تعیین کالا / خدمات در هنگام ثبت کالا / خدمت جدید
امکان اتصال به سایت های فروشگاهی
تعیین انبار رزرو یا ثانویه به جهت رزرو کردن کالاهایی که به درخواست مشتری و تایید واحد مذکور از انبار درخواست شده است
امکان چاپ بارکد و قرائت از بارکد توسط کلیه دستگاه های بارکدخوان موجود در بازار
امکان اتصال به دستگاه های باسکول و تبادل اطلاعات
کنترل اسناد کارتابلی( نوعی اتوماسیون در سیستم انبار که میتواند با واحدهای متعدد در خصوص اسناد عمل نماید)
قیمت گذاری اسناد و کالاهای انبار تنها با یک کلیک
امکان تعیین و روش قیمت گذاری به صورت مجزا برای هر نوع سند
امکان تعریف نوع سندهای مورد استفاده انبار با توجه به روند مورد نظر به صورت نامحدود(رسید موقت، رسید دائم، رسید برگشت از فروش، حواله ارسال به تولید و هرنوع سند دیگری)
امکان تعیین آنالیز / BOM / فرمولاسیون تولید
استخراج مواد اولیه مصرفی به انضمام محصول دریافتی و بالعکس
امکان صدور سند خودکار پس از ثبت هر نوع سند مورد نظر
امکان مرجع گیری هر سند از سایر اسناد در سیستم انبار و سیستم های خرید و تدارکات، فروش و حسابداری فروش و . . .
اتصال به کلیه نرم افزارهای ترازسامانه
تعیین نوع سرفصل صدور سند
امکان  پیاده سازی و استفاده از دو روش حسابداری ( دائمی و ادواری )
انجام عملیات انبارگردانی و مغایرت گیری کالاها به صورت خودکار
تبادل اطلاعات در کلیه فرمها به نرم افزار پرکاربرد EXCEL
امکان ذخیره سازی و بایگانی الکترونیکی هر آیتمی برای هر رکورد / سند ثبت شده
بکارگیری فیلدهای اطلاعات تکمیلی به انتخاب مشتری و بدون هزینه
تعیین کالای جانشین
گزارش مقدار موجودی کالا بر اساس آنالیز / BOM / فرمولاسیون تعیین شده
  

انبارگردانی و فرآیندهای آن
به طور کلی تعیین مقدارموجودی کالا در پایان هردوره ومطابقت موجودی انبار با مقادیری که در  کارت های ریالی و عددی (کاردکس کالا) و سیستم نرم افزاری ثبت شده  است و در نهایت کنترل و اصلاح میزان اضافه و کسری موجودی کالا را  انبارگردانی میگویند.

بر طبق استانداردهای حسابداری لازم است دست کم  سالی یکبار در انبارهای شرکتهای صنعتی،تولیدی،بازرگانی انبار گردانی انجام شود.

با توجه به اهمیت و میزان و ابعاد  کالاها این زمان می تواند کوتاه تر هم شود.

هدف اصلی  از انبارگردانی، شمارش موجودی کالا برای حصول اطمینان از وجود کمی و کیفی و کنترل کالاهااست. 

 

– قبل از شروع عملیات انبارگردانی باید با واحد حسابداری هماهنگی های لازم صورت پذیرد ضمناً شخصي مسئول بعنوان سرپرست انبارگرداني انتخاب گردد. اين شخص سرپرستي عمليات شمارش را به عهده خواهد گرفت. دستورالعمل تهيه شده توسط سرپرست انبارگردانی كاملاً مورد بررسي قرار خواهد گرفت و در صورت وجود اشكال و قبل از شروع عمليات شمارش بايد تغییرات لازم صورت پذیرد.

برای سهولت در انجام کار بهتر است موجودی های انبار مرتب شوند و انواع مختلف کالا از جمله کالاهای یکسان، کالاهای امانی، ضایعات و … تفکیک شوند. برچسب شمارش کالا که برای ثبت نتایج شمارش اقلام موجودی های انبار در نظرگرفته شده، بر روی قفسه های مربوط به هر قلم از کالاها چسبانده شود تا مانع از شمارش تکراری کالاها شود. شایان ذکر است یکی از اصول مهم انبارگردانی این است که در زمان انجام عملیات انبارگردانی ورود و خروج کالا در انبار امکان ممنوع است و در مواقع ضروری در صورت ورود یا خروج کالا حتما باید با نظارت سرپرست انبارگرداني انجام و حواله و رسیدهای آن باید به امضاء ایشان رسیده و مشخص گردد که خروج یا ورود کالا قبل و یا بعد از انبارگردانی بوده است.

– معمولاً در انبارگردانی  برای بالا بردن دقت، کالاها بیش از یکبار شمارش می شود و روش شمارش به این صورت است که شمارش اول با موجودی سیستم مقایسه می شود. کالاهایی که در موجودی نرم افزار و شمارش اول مغایرت داشته باشند لیست شده و برای مرتبه دوم شمارش می شوند، در صورتی که شمارش دوم با شمارش اول یکسان باشد مقدار شمارش شده تایید می گردد و به عنوان مقدار صحیح انبار اصلاح می شود. در غیر اینصورت موجودی برای بار سوم شمارش می شود و تعداد شمارش شده در مرحله سوم به عنوان تعداد صحیح شناخته می شود.

بنابراین میتوان گفت که بهترین و دقیق ترین حالت ممکن برای انبارگردانی روش دو یا سه تیمه است

 

                                                                                   نمایی از فرم انبارگردانی نرم افزار ترازسامانه


 

روش دو / سه تیمه انبارگردانی
در این روش مدیر واحد انبار به همراه مسئول انبارگردانی دو یا سه تیم متخصص را تعیین میکنند که به صورت جداگانه مقدار کالاهای موجود در انبار را به وسیله کاردکس و تگ های انبارگردانی شمارش نمایند و زمانی که تیم اول از راهرو یا بخش مورد نظر خارج شد، تیم دوم وارد عمل میشود

بدین صورت که یک کالا توسط دو یا سه تیم( دو یا سه مرحله) شمارش میشود

 مقدار موجودی کالا براساس تگ انبارگردانی که توسط تیم مورد نظر تکمیل شده است توسط مسئول انبارگردانی بررسی میشود

حال مقدار موجودی کالا با نرم افزار مغایرت گیری میشود و برای کسری / اضافی کالا در انبار سند ثبت میشود

 

روش انبارگردانی با نرم افزار ترازسامانه
ابتدا بایستی در نرم افزار ترازسامانه چهار مرحله را تعیین و تنظیم نمایید تا سیستم به صورت خودکار فرآیند انبارگردانی را انجام دهد

تنظیم فایل اکسل انبارگردانی
تعیین رویه انبارگردانی
انتخاب انبار و تگ های انبارگردانی
انبارگردانی
 

 
 

مرحله اول:
تنظیم فایل اکسل (EXCEL) انبارگردانی
به صورت کلی شما بایستی در این مرحله نرم افزار را با فایل اکسل انبارگردانی خود منطبق سازی کنید و یا اکسل مورد نظر را با آیتم های ورودی نرم افزار تنظیم نمایید

این عملیات به سادگی و در کمتر از یک دقیقه انجام میگیرد

نمونه ای از اکسل طراحی شده در این بخش نمایش داده شده است
دقت نمایید نمونه اکسل فوق فقط تصویر است و با تغییر ستون ها در نرم افزار تصویر تغییر نمیکند

نوارابزارهای اصلی

با استفاده از آیتم های موجود در این بخش و انتخاب هرکدام برای نرم افزار تعیین نمایید ترتیب ستون های اکسل شما به چه صورت است

با استفاده از آیتم فوق مشخص نمایید ستون کدکالا چندمین ستون در اکسل شما می باشد

با استفاده از آیتم فوق مشخص نمایید ستون بارکد چندمین ستون در اکسل شما می باشد

با استفاده از آیتم فوق مشخص نمایید ستون شرح کالا چندمین ستون در اکسل شما می باشد

با استفاده از آیتم فوق مشخص نمایید ستون شمارش اول چندمین ستون در اکسل شما می باشد

با استفاده از آیتم فوق مشخص نمایید ستون شمارش دوم چندمین ستون در اکسل شما می باشد

با استفاده از آیتم فوق مشخص نمایید ستون شمارش سوم چندمین ستون در اکسل شما می باشد

مرحله دوم :
تعیین رویه انبارگردانی
باتوجه به رویه / روش / فرآیند تصمیم گیری در خصوص انبارگردانی در این مرحله برای نرم افزار ترازسامانه مشخص نمایید که کدام رویه مورد انتخاب شما بوده است

موارد زیر را مطالعه نمایید

با استفاده از این فرم رویه انبار گردانی خود را مشخص نمایید که به چه صورت در سیستم انجام شود
میتوانید مشخص نمایید که انبار گردانی و مغایرت موجودی کالا ها سه مرتبه به روش های مختلف شمارش گردد

 

نوارابزارهای اصلی

 

تمامی رویه های تعریف و تعیین شده که در بخش ورود اطلاعات انجام میشود در این جدول نمایش داده میشود

با استفاده از آیتم های موجود در این بخش میتوانید رویه انبارگردانی خود را تعریف نمایید
با استفاده از آیکن ایجاد در نوار ابزار اصلی بخش فوق را آماده دریافت اطلاعات جدید نمایید

کادر فوق توسط سیستم با توجه به تعداد رکورد های ثبت شده / رویه های تعریف شده تکمیل میشود

یک نام برای رویه خود تعیین نمایید و آنرا داخل کادر فوق تایپ نمایید

تعداد مرتبه شمارش کالاهای انبار را با کلیک روی آیکن

 تعیین نمایید

با استفاده از آیتم های فوق و با کیک روی هر کدام مطابق تصویر بالا نحوه شمارش را در رویه تعیین نمایید

درنهایت با استفاده از آیکن ذخیره سازی در نوار ابزار اصلی اطلاعات ثبت شده را ذخیره سازی نمایید

مرحله سوم :
انتخاب انبار و تگ های انبارگردانی


با استفاده از فرم فوق میتوانید انبار مورد نظر به جهت انجام فرآیند انبارگردانی انتخاب نمایید و به هر کالا در انبار منتخب تگ شمارش اختصاص دهید

 

نوارابزارهای اصلی

 

اطلاعات انبار جهت انبارگردانی که در بخش ورود اطلاعات ثبت شده است در این جدول نمایش داده میشود
همچنین میتوانید انبار مورد نظر را از جدول فوق انتخاب نمایید و با استفاده از بخش های ورود اطلاعات و تخصیص تگ انبار موارد فوق را ویرایش نمایید

 

با استفاده از آیتم های فوق میتوانید اطلاعات انبار مدنظر را به جهت فرآیند انبارگردانی ثبت نمایید

با استفاده از آیکن

از جدول نمایان شده انبار مدنظر را انتخاب نمایید

با استفاده از آیکن

از جدول نمایان شده رویه مدنظر را انتخاب نمایید

با استفاده از آیکن

از جدول نمایان شده شخص مسئول انبارگردانی انبار مدنظر را انتخاب نمایید

محدوده زمانی انبارگردانی را با استفاده از کادر فوق مشخص نمایید

روی آیکن

کلیک نمایید تا بخش تخصیص تگ انبارگردانی باز شود

 

در این جدول کلیه کالاهای تعیین شده و تعریف شده در انبار مورد نظر نمایش داده میشود
میتوانید با استفاده از گزینه() فقط کالاهای مانده دا را در جدول فوق مشاهده نمایید

 

با استفاده از کلید

میتوانید یک یا چند کالا انتخاب شده را به جدول سمت چپ انتقال / تخصیص دهید
با استفاده از کلید

میتوانید کل کالا ها را به جدول سمت چپ انتقال / تخصیص دهید
با استفاده از کلید

میتوانید یک یا چند کالا انتخاب شده را به جدول سمت راست برگردانید و از حالت تخصیص خارج نمایید
با استفاده از کلید

 میتوانیدکل کالا ها  را به جدول سمت راست برگردانید و از حالت تخصیص خارج نمایید

شماره تگ مورد نظر را در کادر مشخص شده تعیین نمایید
همچنین میتوانید با استفاده از آیکن

تگ تعیین شده را چاپ نمایید

 

کالاهای تخصیص یافته شده ای که به آنها تگ اختصاص داده شده است و آماده شمارش می باشد در این جدول نمایش داده می شود

 

مرحله چهارم:


انبارگردانی


با استفاده از این فرم میتوانید فرآیند انبارگردانی را با توجه به رویه تعیین شده و اختصاص تگ انبارگردانی به کالا ها توسط سیستم انجام داده و اسناد مغایرت انبارگردانی را صادر نمایید

 

نوارابزارهای اصلی

 

اطلاعات ثبت شده در خصوص انبارگردانی انبار تعیین شده در بخش ورود اطلاعات در این جدول نمایش داده  می شود

 

با استفاده از این بخش میتوانید اطلاعات انبارگردانی، انبار مورد نظر را ثبت نمایید و عملیات انبارگردانی را نیز انجام دهید
روی آیکن ایجاد در نوار ابزار اصلی کلیک نمایید  و با توجه به توضیحات ذیل اطلاعات را تکمیل نمایید

تاریخ شروع و پایان انبارگردانی را در کادر فوق ثبت نمایید

با استفاده از آیکن

از جدول نمایان شده رویه انبارگردانی مدنظر را انتخاب نمایید

اطلاعات رویه شامل کد و نامه رویه در این قسمت توسط سیستم درج میگردد
با استفاده از آیکن ذخیره سازی در نوار ابزار اصلی اطلاعات وارد شده را ثبت و ذخیره سازی نمایید

روی آیکن

  به جهت شروع فرآیند انبارگردانی کلیک نمایید
نکته : ما در اینجا روش انبارگردانی را تک شمارش توضیح میدهیم چراکه درصورتیکه شما تا سه شمارش رویه تعیین نموده باشید مراحل آن دقیقاً مثل شمارش اول می باشد
با کلیک روی آیکن فوق پنجره شمارش باز میشود

 

با استفاده از آیکن

از جدول نمایان شده نوع سند مغایرت انبارگردانی را به جهت صدور سند کالاهایی  که دارای کسری می باشند و  بایستی به موجودی انبار اضافه شوند را انتخاب نمایید
پس از انتخاب با استفاده از آیکن

 اقدام به صدور سند کسری نمایید

با استفاده از آیکن

از جدول نمایان شده نوع سند مغایرت انبارگردانی را به جهت صدور سند کالاهایی  که دارای موجودی بیشتری می باشند و  بایستی از موجودی انبار کسر شوند را انتخاب نمایید
پس از انتخاب با استفاده از آیکن

اقدام به صدور سند اضافات نمایید

نظرات