سیستم مدیریت انبار و تدارکات

تصویر مربوط به مزیت‌های سیستم مدیریت انبار و تدارکات ERP است.

فصل آسودگی خاطر مدیران کاربلد

سیستم مدیریت انبار و تدارکات؛ طوفان «تحولات صنعتی» به طرز شگفت‌آوری «زندگی انسانی» را درنوردیده و تمام ابعاد زندگی را دگرگون کرده است. حاکمیت فناوری اطلاعات، موجب شده تا انسان امروز پذیرای «جامعه شبکه‌ای» یعنی جامعه پیشرفته‌تر از «جامعه اطلاعاتی» باشد. جامعه‌ای که مناسباتی متفاوت، با دنیای دیروز دارد. در جامعه شبکه‌ای امانوئل کاستلز، اطلاعات و ارتباطات رکن بنیادین را تشکیل داده و بر همین اساس، بشر زندگی متفاوتی را تجربه کرده است. این «حیات متفاوت» هر روز گستره بیشتری پیدا کرده و ابعاد زندگی اقتصادی را «متحول» کرده است. در جامعه شبکه‌ای، امکانات نرم‌افزاری برای افزایش کارآمدی سازمانی به کارگرفته می‌شود.
در این مقطع زمانی، مدیران به یمن بهره‌مندی از سیستم‌ها و نرم افزارهای متعدد سازمانی همچون سیستم‌های جامع و یکپارچه ERP می‌توانند «نبض» سازمان را در دست بگیرند. اقدامی که پیشتر تنها با به کارگیری تعداد زیادی «کارمند و مدیریت سخت و جانفرسا» محقق می‌شد.

پیش شرط تصمیم‌گیری درست

گلایه‌های مکرر شرکت‌های سنتی بابت مدیریت نادرست انبار با وجود صرف هزینه هنگفت، مسبوق به سابقه است. اما امروزه، این مدیران ضمن به کارگیری «سیستم مدیریت انبار و تدارکات» از زیرمجموعه نرم افزار ERP یا همان نرم افزارهای جامع و یکپارچه می‌توانند تمام «اطلاعات کالاهای انبار» را مونیتور کرده و حتی در مورد «امکان تولید یک محصول» تصمیم‌گیری کنند. در چنین شرایطی، به هیچوجه یک مدیر، تصمیم «اشتباه و بدون پشتوانه» اتخاذ نمی‌کند.

سیستم مدیریت انبار و تدارکات قلب تپنده سازمان

انبار هر شرکتی در واقع «قلب تپنده» آن محسوب می‎شود. اگر می‌خواهید یک مدیر توانمند و مسلط به نظر برسید، باید اطلاعات دقیقی در مورد انبار خود داشته باشید. اطلاعات دقیقی که شرط لازم برای «تصمیم‌گیری درست» است. داشتن «اطلاعات دقیق» برای مدیریت انبار، اصلی بدیهی است که باید در اولویت کاری قرار بگیرد. همین موجب شده تا چنین سیستمی در سیستم‌های جامع و یکپارچه ERP، تعبیه شوند تا سیستم انبارداری «به روز و سریع» شود.
«سیستم مدیریت انبار و تدارکات» که زیرمجموعه نرم افزار ERP است و از پایگاه داده اشتراکی این سیستم بهره‌مند است، امکانات زیادی را در اختیار شما قرار می‌دهد که به محض استفاده از این سیستم «تاثیرمتمایز» را در مدیریت انبار خود مشاهده خواهید کرد. با وجود تجهیز به این سیستم، شما به خوبی می‌توانید از جریان تامین و نگهداری کالا مطلع شده و بدانید که چیدمان کالاها و نحوه تمایز آنها به چه صورت است!

این تجربه دلپذیر در پرتو تکنولوژی Radio Frequency Identification ، تکنولوژی (شناسایی از طریق امواج رادیویی) محقق شده است. در انبارداری هوشمند و مجهز به تجهیزات RFID و به قولی مکانیزه؛ خطا و مغایرت به حداقل رسیده و فرآیندها تسریع می‌شوند و انبار در بالاترین میزان بهره‌وری خود قرار می‌گیرد. دستاورد مهمی، همچون فراهم کردن بستری برای تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی مناسب برای کنترل هزینه‌های نگهداری کالاهای موجود در واقع هدف اصلی و بنیادین نرم افزار ERP است.

سیستم مدیریت انبار و تدارکات پایان دلهره موجودی

بسیاری از مدیران سنتی با وجود «صرف هزینه و استخدام کارکنان» همواره با این کابوس دست و پنجه نرم می‌کردند که مبادا «موجودی کالا» تمام شده باشد و آنها بدون اطلاع از این موضوع، وارد جریان سفارش‌گیری و حتی تولید محصول جدید شده باشند. وجود چنین سیستمی، توانسته از میزان اضطراب مدیران موفق بکاهد زیرا کاربر با وجود «سیستم مدیریت انبار و تدارکات» این امکان را دارد که برای هر کالا نقطه سفارش تعریف کرده تا به محض رسیدن موجودی به حدنصاب تعیین شده، هشدار سفارش خرید دهد یا اینکه بصورت خودکار سفارش را با در نظر گرفتن حداکثر سقف موجودی ثبت کند البته این هشدار به شرطی داده خواهد شد که کاربر در از این قابلیت بهره بگیرد.
با سیستم مدیرت انبار و تدارکات، می‌توان برای هر کالایی حداقل و حداکثر موجودی تعریف کرد. همچنین اگر کالا مواد اولیه تولید محصول بود می‌توان برای آن کالای جایگزین تعریف کرد. این تنظیمات در BOM یا BILL OF MATERIAL که برای ساخت یک محصول از آن استفاده می‌شود، اعمال می‌شود. در این شرایط کاربر هنگام معرفی کالا، حدنصاب حداقل و حداکثر موجودی و همچنین کالای جایگزین را برای کالای خود تعیین می‌کند. سیستم تولید به دلیل ارتباط با سایر بخش‌ها قادر است تا ضمن پیش‌بینی تولید وانجام محاسبات مربوط به تولید محصول با فراخوانی مواد اولیه یا مواد جایگزین مواد اولیه به شما اعلام کند که آیا امکان تولید محصول را دارید یا خیر؟ مهمتر اینکه به شما اعلام می‌کند که چه میزان مواد اولیه یا مواد جایگزین برای «تحقق هدف تولید» نیاز دارید.

به همین دلیل اگر مواد اولیه از یک حدی کاهش یابد به شما اطلاع می‌دهد. به طور مثال هدف این است که یک محصول خاص تولید شود، در این شرایط باید از ماده اولیه ۱ ماده ۲ و …. استفاده شود. در برنامه پیش‌بینی تولید، مواد موجود محاسبه شده و به شما اعلام می‌شود که اگر قصد دارید صد تا از این محصول تولید کنید به چه میزان مواد اولیه نیاز دارید. اگر کالای مورد نیاز کمتر باشد به شما اطلاع می‌دهد.

تصویر مربوط به مدیریت انبار توسط سیستم ERP است.

انبار در دستان شما

این ادعا که «سیستم مدیریت انبار و تدارکات» این امکان را ایجاد می‌کند که شما انبار را در دست بگیرید و بر جریان کار مسلط شوید، یک ادعای «بی‌پایه و اساس» نیست. تنها لازم است تا شما ازسیستم‌های جامع و یکپارچه ERP که بر پایگاه داده اشتراکی استوار هستند داشته باشید تا متوجه شوید که «تحقق این وعده‌ها» از رگ گردن به شما نزدیکتر است. در گام نخست، شما شاهد «سرعت گرفتن» امور هستید به راحتی می‌توانید از «زمان و تعداد کالاهای تحویل شده» مطلع شوید. در این وضعیت شما می‌دانید که در انبار شما چه خبر است از صفر تا صد!

این سیستم به نرم افزارهایی همچون نرم افزار انبار و حسابداری انبار؛ نرم افزار مدیریت سریال بازرگانی؛ نرم افزار مدیریت جانمایی کالا در انبار مجهز شده است که تمام نیازهای یک مدیر موفق در حوزه انبارداری را پوشش می‌دهد. در چنین شرایطی امکان بروز خطا به حداقل می‌رسد. مهمتر اینکه این نرم افزار با سایر بخش‌های شرکت در ارتباط بوده و داده‌ها در آن تبادل می‌شود. در چنین وضعیتی از دوباره کاری کاسته شده و جلوی تحمیل هزینه گرفته می‌شود.

سیستم مدیریت انبار و تدارکات افزایش سرعت در انبارداری

پاشنه آشیل «انبارداری سنتی» در مدت زمانی نه چندان دور «فرصت سوزی» بود. مدیران برای اطلاع از وضعیت انبار خود شاهد صرف زمان زیادی بودند که مانع بزرگی برای تصمیم‌گیری بود. انبار به عنوان ماژول‌های ضروری سیستم‌های ERP شرکت‌های غیرخدماتی، قادر است اقداماتی همچون نظارت دقیق بر «تعداد موجودی کالا در انبار و مقدار مصرف آنها»، کنترل موجودی کالا بر اساس پارامتر انتخابی، ردیابی دقیق کالا، نظارت لحظه به لحظه، انجام حسابداری انبار، سفارشی سازی، دریافت گزارش یکپارچه، صدور حواله، ایجاد WorkFlow بر فرآیندهای سازمانی، اعلام موجودی انبار برای تولید محصولات، انتخاب فیلد دلخواه برای گزارش‌گیری از انبار و در نهایت کنترل «زیان ناشی از دوباره کاری‌ها»، را برای شما به آسانی انجام دهد.

پایان دغدغه‌ها

«سیستم مدیریت انبار و تدارکات» ضمن برخورداری از نرم افزارهای متعددی همچون نرم‌افزار مدیریت سریال بازرگانی، نرم‌افزار مدیریت جانمایی کالا در انبار و نرم افزار حسابداری انبار به عنوان جزءلاینفک سیستم‌های ERP «یک تجربه خوشایند» را پیشکش کاربران کرده است.
فرقی ندارد که شما چه نوع انباری داشته باشید، امکان دارد که انبار شما سریالی باشد همچنانکه درهنگام معرفی محصول همچون کالای موبایل، علاوه بر برند و سایر ویژگی‌های متداول نیاز باشد کد IMEI گوشی را در بخش «Serial Number» وارد کرد. در نهایت بر اساس همین سریال، کالا ردیابی می‌شود. ساماندهی این امور با وجود سیستم مدیریت انبار و تدارکات و نرم افزارهای زیر مجموعه آن، قابل انجام بوده و شما آسودگی خاطر را تجربه خواهید کرد.

آسودگی خاطری که با وجود کاهش هزینه و صرفه‌جویی در استخدام نیروی کار، حاصل شده است. پازل «آسودگی خاطر مدیران کاربلد» با اپلیکیشن اندروید انبار تکمیل شده است یک «اپ» کاربردی که با امکاناتی همچون افزودن کالا به صورت دستی یا با اسکن بارکد، امکان گذاشتن عکس برای هر کالا، سرعت زیاد تشخیص بارکد (کمتر از ۲ ثانیه)، اسکن کردن بارکد با تشخیص بارکد تکراری، ثبت ورودی و خروجی کالا از انبار با گوشی هوشمند و ارسال اطلاعات بصورت آنلاین به سرور و همچنین تولید فاکتور و پیش فاکتور با مرجع یا بدون مرجع، ثبت خودکار یا دستی تاریخ فاکتورها، امضا دیجیتالی توانسته یک «تجربه ناب» را پیشکش مدیران موفق درعصر انقلاب چهارم صنعتی بکند.

این محتوا را در شبکه‌های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید!

به منظور بهبود کیفیت مقالات و تولید مطالب کاربردی لطفا در صورت تمایل به سئوالات زیر پاسخ دهید.

عنوان شغلی شما چیست؟ *
کدام محتوای آموزشی را می‌پسندید؟ *

درخواست مشاوره رایگان

نرم افزارهای ERP جامع و یکپارچه تراز سامانه،

ابزاری کامل برای پاسخی دقیق به تمامی نیازهای کسب و کار شماست

Go to Top