نرم افزار حقوق و دستمزد معجزه مدیریت سازمانی

نرم افزار حقوق و دستمزد

نرم افزار حقوق و دستمزد ترکیب چشم‌نواز سرعت و دقت محاسباتی

نرم افزار حقوق و دستمزد؛ «دریافت حقوق و دستمزد» با «حیات انسان» زاده شد و در «تاروپود» زندگی انسان ریشه دوانید. از همان زمانی که انجام کار برای «گذران زندگی» مطرح شد. پرداخت حقوق و دستمزد هم به عنوان مهمترین اصل مورد «مذاکره دوطرفه» قرار گرفت. نوع حقوق و دستمزد پرداختی «مدل‌های متفاوتی» را تجربه کرد گاهی تبادل اجناس صورت می‌گرفت و گاهی پول نقد پرداخت می‌شد.

در این میان، سودای بهره‌کشی از افراد «برده‌داری سنتی و نوین» را شکل داد. گسترش استثمار از نیروی کار، به جرقه اعتراض جهانی تبدیل شد و مدل سنتی استثمار رنگ باخت. در راستای حمایت از نیروی کار قوانین زیادی در بسیاری از کشورها به تصویب رسید تا اختیارات کارفرمایان را محدود کند و بتواند حقوق و دستمزد متناسب با شان انسانی را برای نیروی کار فراهم کند تا کرامت آنها حفظ شده و جلوی برده‌داری نوین را بگیرد.

اگر تا دیروز ارتباطات چهره به چهره به دلیل «انگشت‌شمار بودن» نیروی کار به «مبنای چانه‌زنی» برای دریافت حقوق و دستمزد بیشتر تبدیل شده بود. امروزه این مناسبات کمرنگ‌تر شده و در سازمان‌هایی با نیروی کار گسترده، «قواعد و قوانین» به مبنای دریافت حقوق و دستمزد کارکنان تبدیل شده که دخالت «نیروی انسانی» و به عبارتی «پارتی‌بازی» را به حداقل می‌رساند.

مجموع این مزیت‌ها موجب شده که هر روز شرکت‌های بیشتری به جمع بهره‌مندان از نرم افزار حقوق و دستمزد بپیوندند و در نرم افزار حسابداری خود از این نرم افزار بهره بگیرند. نرم افزار حقوق و دستمزد که در نرم افزار ERP تراز سامانه در سیستم مدیریت مالی و حسابداری گنجانده شده، قادر است که یک قاعده درست را بین حقوق کارکنان، اضافه‌کاری و شیفت کاری، غیبت، تعجیل، مرخصی، عیدی، سنوات برقرار کرده و بر اساس قوانین ابلاغی کشور عمل می‌کند تا هیچ ابهامی باقی نماند. البته بهره‌گیری درست و منطقی از نرم افزار حقوق و دستمزد، مستلزم ورود صحیح اطلاعات پایه است که در این صورت، نرم افزار حقوق و دستمزد محاسبات را به صورت دقیق و درست در «موعد مقرر» انجام می‌دهد.

ورود اطلاعات اولیه در نرم افزار

اگر به عنوان کارفرما دوست دارید تا روز دادن حقوق و دستمزد، در اتاقتان را ببندید و به هیچ وجه فردی را ملاقات نکنید تا مبادا بازهم با اعتراض جدیدی مواجه شوید یا اینکه از شکایت کارکنان خود به ستوه آمدید، باید در ساختار پرداخت حقوق و دستمزد خود تجدیدنظر کنید زیرا بیشتر اعتراض‌ها از « اختلاف موجود بر سر توافق ابتدایی و نحوه محاسبات» نشات می‌گیرد.

در نرم‌افزار حقوق و دستمزد شما پس از وارد کردن اطلاعات پایه همچون سن، محل تولد، میزان تحصیلات، نوع تاهل، تاریخ استخدام و نوع قرارداد، اطلاعات بیمه‌اى، مالیاتى و اطلاعات حساب بانکى جهت واریز حقوق به حساب، این امکان را خواهید داشت که نوع قرارداد هریک از کارکنان را تعیین کرده و افراد را از نظر شغلی طبقه‌بندی کنید.
در واقع، «امکان تعریف کلیه قوانین و مقررات استخدامی دولتی و کارگری بر اساس نیاز کاربر» یکی از امکانات نرم افزار حقوق و دستمزد محسوب می‌شود. همه افراد شاغل در سازمان بر اساس نوع استخدام تقسیم‌بندی شوند. انواع استخدام روالی است که توسط خود شرکت تعیین می‌شود و شامل مواردی همچون قراردادی، پیمانی، مشاور، ساعتی است.
پس از انجام این مرحله، می‌توان میزان حقوق و مزایا را وارد کرد و دیگر همه امور را شما به نرم افزار می‌سپارید که با درنظرگرفتن گزارش کارکرد حقوق و دستمزد کارمندان را محاسبه و اعلام کند.

پرداخت حقوق و دستمزد

پرداخت نظام‌مند حقوق با نرم افزار حقوق و دستمزد

این اصل بدیهی را باید به رسمیت شناخت که دوران «بست‌نشینی» حسابداران با دفترهای بزرگ در روزهای قبل از موعد پرداخت حقوق و دستمزد به پایان رسیده است. در این زمانه شما با بیان اینکه همه چیز را نرم افزار حقوق و دستمزد محاسبه می‌کند، خود را از یک «مصیبت عظمی» نجات می‌دهید.
البته محاسبه درست حقوق در نرم افزار حقوق و دستمزد در گرو ورود اطلاعات پایه دقیق در مورد «چگونگی نحوه پرداخت حقوق» است. این اطلاعات پایه از قوانین مصوب کشوری مندرج در لایحه بودجه نشات گرفته است. در مورد افزایش حقوق کارمندان پایان هر سال نظرات متفاوتی مطرح می‌شود و در نهایت در کمیسیون تلفیق، افزایش چند درصدی حقوق کارمندان را تایید می‌کنند. اما، وضعیت کارگران متفاوت است زیرا شورای عالی کار به عنوان بالاترین مرجع تصمیم‌گیری، امکان دارد میزان افزایش حقوق کارگری را برای سال آینده به سرعت تایید و اعلام نکند. در صورت اعلام، شما میزان افزایش حقوق را وارد کرده و دیگر کار تمام است زیرا نرم افزار تمام فرایند را آسان می‌کند!

رصد کارکرد ماهانه کارمندان

یکی از معضلات بزرگ هر سازمانی «غیبت‌های مکرر» کارمندان است که کارکرد سازمان را مختل می‌کند. اگر مایل هستید تا کارکنان وظیفه‌شناس تقدیر و کارکنان «همیشه غایب» مجازات شوند، بهتر است تا از نرم افزار حقوق و دستمزد بهره بگیرید تا ضمن اتصال با دستگاه ساعت‌زن بتوانید این عامل را در حقوق پرداختی دخالت داده و به این ترتیب با اقدامات تنبیهی و تشویقی بتوانید به وضعیت حضور کارکنان خود سر و سامانی بدهید.
در نرم افزار حقوق و دستمزد، تقویم کاری و ساعات کاری مشخص شده و به این ترتیب میزان حضور کارکنان در سال مشخص می‌شود. مهمتر اینکه میزان مرخصی ساعتی و مرخصی روزانه هم بر اساس همان استاندارد تعیین می‌شود. در این شرایط حتی برای کارکنانی که دارای ساعات کار پاره وقت بوده و به صورت مقطعی در سازمان حضور پیدا می‌کنند، هم می‌توان استانداردی را تعیین کرد، می‌توان مشخص کرد که هر گروه استخدامی مجاز به چه میزان استفاده از مرخصی است یا اینکه هر گروه چقدر شیفت کاری یا اضافه کاری خواهد داشت.
با استفاده از نرم افزار حقوق و دستمزد ساعات حضور کارکنان به راحتی، در یک فرم اکسل قابل دسترس بوده و افراد بر اساس «حضور در شرکت» و «استانداردهای تعیین شده» حقوق و دستمزد خود را دریافت می‌کنند. در صورت بروز هرگونه اعتراضی، می‌توان مستندات حضور را به فرد ارائه کرد.

عدالت در پرداخت مزایا با نرم افزار حقوق و دستمزد

اعطای مزایا پرداخت سنوات و عیدی شاید به افرادی که در طول یکسال به صورت کامل سرکار حاضر شدند، کار راحتی باشد اما کار وقتی دشوار می‌شود که افراد مدت کمتر از یک سال حضور یافته باشند. البته نرم افزار حقوق و دستمزد با توجه به نوع قرارداد؛ کارکرد ماهانه و سالانه و محاسبه غیبت و مرخصی غیرمجاز وکمبود ساعت کاری را بررسی کرده و میزان عیدی و سنوات افراد را تعیین می‌کند. اگر فردی مساعده یا معوقه داشته باشد، سیستم این موضوع را محاسبه کرده و در حقوق اعمال می‌کند.

ارسال لیست بیمه و مالیات با نرم افزار

رد کردن لیست بیمه و مالیات به کابوس بزرگی برای شرکت‌ها تبدیل شده است. در بسیاری از موارد عدم ارائه به موقع این لیست موجب «تحمیل جریمه» و «مسدودی حساب شرکت» می‌شود. اگر تمایل ندارید تا این تجربه تلخ تکرار شود، بهتر است از نرم افزار حقوق و دستمزد بهره بگیرد که از امکان« تهیه دیسکت بیمه، بانک و مالیات حقوق با فرمت‌های استاندارد» برخوردار بوده و با آخرین تغییرات کشوری انطباق دارد.
نرم افزار حقوق و دستمزد از این دقت برخوردار است که موضوع بیمه را با دقت محاسبه کند. کل مبلغ حق بیمه ۳۰ درصد از حقوق هر فرد است که از این ۳۰ درصد، ۲۳ درصد را کارفرما باید به اداره بیمه پرداخت کند و ۷ درصد مابقی از حقوق فرد بیمه شده کسر می‌شود. این محاسبات به صورت دقیق توسط نرم افزار حقوق و دستمزد انجام می‌شود. میزان حق بیمه کسر شده و در نهایت لیست به صورت اتوماتیک برای اداره بیمه و مالیات ارسال می‌شود.

محاسبه اقساط وام با نرم افزار

اگر با چالش محاسبه وام و کسر ماهانه آن از حقوق کارکنان خود مواجه هستید، بهتر است تا از نرم افزار حقوق و دستمزد بهره بگیرید تا از مزایای «محاسبه دقیق و درست» اقساط وام و درج آن در پرونده و محاسبات مالی ماهانه برای حقوق کارکنان بهره بگیرید. این نرم افزار با انعطاف‌پذیری زیاد، تجربه جدید و نوینی را پیش رویتان می‌گذارد.

زمان را دریابید

اگر در تعیین دستمزد کارکنان خود همواره چالش دارید و نگران این هستید که در این سیستم حقوق کارمندان موفق‌تر تضییع شده و انگیزه آنان برای ارتقای سازمانی گرفته شود، بهتر است تا از نرم افزار حقوق و دستمزد از زیرمجموعه سیستم مدیریت مالی و حسابداری در نرم افزار ERP تراز سامانه بهره بگیرید تا ضمن بررسی دقیق و همه‌جانبه کارکرد ماهانه، حقوق کارکنان به موقع پرداخت شده و کارمندان وظیفه‌شناس بتوانند مزد زحمات خود را دریافت کنند. مهمتر اینکه، نرم افزار حقوق و دستمزد به شما یاری می‌رساند که لیست بیمه و مالیات به موقع ارسال شده و جلوی تحمیل هزینه بر یک سازمان را می‌گیرد.

این محتوا را در شبکه‌های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید!

به منظور بهبود کیفیت مقالات و تولید مطالب کاربردی لطفا در صورت تمایل به سئوالات زیر پاسخ دهید.

عنوان شغلی شما چیست؟ *
کدام محتوای آموزشی را می‌پسندید؟ *

درخواست مشاوره رایگان

نرم افزارهای ERP جامع و یکپارچه تراز سامانه،

ابزاری کامل برای پاسخی دقیق به تمامی نیازهای کسب و کار شماست

Go to Top